سه شنبه , 27 فوریه 2024

15 ترفند کوچک برای کمک به کاهش وزن

ترفند های کوچک برای کاهش وزن چیزی است که همه ی ما می خواهیم، نه؟ در هر فصلی که باشیم، همه به دنبال کم کردن چند پوند از وزن خود هستیم. اگر مثل من از باشگاه رفتن نتیجه نگرفته و کاملاً نا امید هستید، باید قضیه را کلی تر ببینید. ما کارهای کوچکی در طول روز می کنیم که آنچه در باشگاه انجام داده ایم خنثی می کنند، مثل خوردن غذاهای بد به عنوان اسنک و نخوابیدن! من برخی از بهترین ترفند های کاهش وزن که بر اساس آن ها زندگی می کنم جمع آوری کرده ام!

1. ناهار خود را پک کنید

بسته بندی کردن ناهار یکی از ترفند های کوچک من برای کاهش وزن است که هر روز انجام می دهم. بدون غذا ماندن در تمام روز در محل کار، باعث خوردن اسنک های مختلف و خرید غذا می شود که نه تنها پرهزینه خواهد بود بلکه در 90% موارد به جای سالاد، غذایی خواهید خورد که برای تان خوب نیست. غذای خود را روزانه با مواد سالم و میوه برای محل کار آماده کنید تا هر وقت کمی گرسنه شدید از آن بخورید.

2. آب بنوشید

نوشیدن آب بهترین راز پنهان من است. می دانم که هر کس ممکن است آب بنوشد اما کلید مسئله دم دست داشتن یک لیتر آب در تمام اوقات است. وقتی در طول روز کمی احساس گرسنگی می کنم آب می نوشم. اگر خود را در حال رفتن به سمت شکلات و آبنبات ببینم آب می نوشم. این کارالبته بدن تان را پرآب نگه می دارد، اما فایده ی دیگرش این است که شکم تان پر می شود و احساس سیری می کنید. نمی گویم چیزی نخورید، بلکه خود را عادت دهید که بدانید همیشه در حال مردن از گرسنگی نیستید!

3. بخوابید!

این در واقع یکی از مهم ترین گام های لازم برای کم کردن وزن و بازگشتن به تناسب است. وقتی خسته ام تمام روز به خوردن غذاها و اسنک های بد و ناسالم تمایل دارم. اگر شب ها خوب بخوابید، صبح سرزنده و آماده برای کار خواهید بود.

4. حذف کردن وعده ها

این اشتباه رایجی است که همه ی دختر ها حداقل یکبار انجام داده اند. اگر فکر می کنید نخوردن شام یا ناهار به کاهش وزن کمک می کند، کاملاً در اشتباهید! در واقع کاملاً برعکس عمل می کند. وقتی وعده ای را حذف می کنید متابولیسم شما برای تجزیه و هضم غذا به کار نمی افتد و شروع به کند شدن می کند. و دفعه ی بعدی که غذا می خورید متابولیسم تان قادر نیست با همان سرعت قبل غذا را تجزیه کند و در نتیجه غذا به شکل چربی ذخیره می شود.

5. در اتاق غذاخوری آینه بگذارید

عجیب به نظر می آید اما خانم ها اگر در آینه خود را ببینند احتمالاً زیاد از حد غذا نمی خورند. به این ترتیب از آنچه می خورید آگاه می شوید و کمتر خواهید خورد، که همان چیزی است که بدن تان به هر حال به آن نیاز دارد.

6. برای صبحانه دسر بخورید

قرار است با یک صبحانه ی کامل متابولیسم خود را به کار اندازید، اما چرا اسنک های ناسالم را همین حالا کنار نگذارید؟ کلوچه یا مافین مورد علاقه تان را با قهوه بخورید و به خود بگویید که این تنها خوراکی ناسالم شما برای تمام روز است. به این ترتیب، انرژی تان بالا خواهد بود و می دانید که آن روز به خاطر آن کلوچه باید زیادی خوب باشید!

7. حقه ی روبان

باید اقرار کنم که قبلاً این کار را انجام دادم و واقعاً مفید بود. اگر برنامه ی شامی دارید که نمی توانید کنسل کنید اما می خواهید متوجه آنچه می خورید باشید، یک روبان به مچ خود ببندید. زیاد محکم نبندید، اندازه ای که بتوانید روی مچتان حسش کنید. با این روش، وقتی بیرون غذا می خورید متوجه آنچه می خورید خواهید بود و البته حالت و وضع دستتان هم همیشه زیر نظر خواهد بود!

8. غذاهای مضر را خرد کنید

گاهی اوقات، با رژیم یا بدون آن، تمایل داریم که در خوردن غذاهای پرکالری زیاده روی کنیم. اغلب خودداری از خوردن اسنک-های مورد علاقه تان کار دشواری است، اما خوردن هرچیز در حد متعادل، مانع خارج شدن شما از مسیر سالم می شود. بنابراین دفعه ی بعدی که تصمیم گرفتید با یک غذای پرکالری به خود پاداش دهید، آن را به قطعات کوچکتر ببرید تا به نظر برسد انگار بسیار بیشتر از میزان واقعی در حال خوردنید. به این ترتیب بدون زیاده روی در خوردن غذای ناسالم، راضی خواهید بود!

9. بگذارید مقداری از غذا در بشقاب بماند

راه دیگر برای کنترل میزان غذایتان، به جز کشیدن غذای کمتر در بشقاب، باقی گذاشتن چند لقمه ی آخر در ظرف است. با این کار، بدون تمام کردن غذایتان، احساس رضایت و سیری می کنید. ضمناً وقتی خودتان تصمیم می گیرید که از خوردن دست بکشید احساس می کنید که روی اشتهایتان کنترل دارید نه اینکه مقدار غذا میزان خوردن شما را کنترل کند.

10. مسواک بزنید

یکی از راه ها برای رساندن این پیام به مغز و بدن که زمان غذا خوردن به پایان رسیده این است که بعد از هر وعده یا میان وعده مسواک بزنید. طعم تازه ی نعناع در دهان از دریافت چند لقمه بیشتر کالری غیرضروری جلوگیری می کند! و اگر همیشه در حال حرکت هستید یک مسواک مسافرتی همراه داشته باشید یا به جای آن از آدامس نعنایی استفاده کنید.

11. هم زمان با غذاخوردن کارهای دیگر انجام ندهید

اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارند جلوی تلویزیون از غذا لذت ببرند، باید بگویم که نباید حواس تان را از غذای خود پرت کنید! اگر همیشه مشغول خواندن، تماشا کردن یا کار کردن باشید نمی توانید به آنچه می خورید توجه کامل کنید و بنابراین از غذا لذت نمی برید. پس برای وعده ی بعدی بنشینید، روی غذایتان تمرکز کرده و به مخلوط طعم ها توجه کنید. آرام غذا خوردن و توجه به غذا شما را نسبت به ان بیشتر آگاه می کند و باعث می شود کمتر بخورید.

12. قبل از خرید خواربار غذا بخورید

چند بار با شکم خالی به خرید رفته اید و بیش از مبلغی که قصد داشتید خرج کرده اید؟ اغلب اوقات وقتی گرسنه ایم بی اراده رفتار می کنیم و هرچه خوب به نظر می رسد می خریم. این می تواند برای هدف کاهش وزن خطرناک باشد چراکه در این حالت به احتمال زیاد به غذاهای ناسالم تمایل زیادی داریم. بنابراین هربار که به خرید می روید برای جلوگیری از هر هرج و مرج ناخواسته حتماً از قبل غذا بخورید!

13. چنگال را زمین بگذارید

همانطور که بسیاری از شما می دانید حدود 20 دقیقه طول می کشد که مغزتان بفهمد سیر هستید و به همین خاطر آهسته جویدن در تمام وعده ها بسیار مهم است. هرچند که عادت قدیمی تند جویدن را به سختی می توان ترک نمود. ترفندی که می-تواند سرعت شما را هنگام خوردن کم کند این است که بعد از هر لقمه قاشق یا چنگال تان را زمین بگذارید!

14. در ظروف کوچکتر غذا بخورید

سهمیه بندی وعده ها تماماً به نمای دیداری غذا بستگی دارد. آنچه که مقدار کمی غذا در یک بشقاب بزرگ به نظر می رسد، ممکن است در واقع به اندازه ی دو سهم غذا در یک بشقاب معمولی باشد. بنابراین بسیار مهم است که برای جلوگیری از خطای بصری اندازه ی ظروف را کوچک کنید. وقتی در ظروف کوچک غذا می خورید چنان به نظر می رسد که وعده ی بسیار راضی کننده-ای خوردید در حالیکه در واقع کمتر از مقداری بوده که می تواند سیرتان کند.

15. برای وعده ها از قبل برنامه ریزی کنید

یکی از بهترین روش ها برای پرهیز از خوردن غذای مضر، برنامه ریزی وعده هاست. بدون این برنامه ریزی، مردم اغلب در نزدیکترین رستوران ناهار می خورند، حتی اگر گزینه های غذایی ناسالمی داشته باشند. منطقی است چون اگر وعده های سالم خود را از قبل برنامه ریزی نکنید، به سراغ هرغذایی که دم دست باشد می روید تا فقط از گرسنگی خلاص شوید. بنابراین اگر به پیروی از یک برنامه ی غذایی سالم متعهد هستید، برای رژیم خود را از قبل برنامه ریزی کنید!

حالا که راهکار هایی برای هماهنگ کردن مغز با بدن داریم، صمیمانه امیدوارم که همه ی شما از آن ها استفاده کنید. من این نکات را امتحان کردم و همه ی آن ها به نوبه ی خود مفید بودند. نکته ی اصلی این است که سالم غذا بخورید و فعال باشید. اگر این دو را انجام دهید در مسیر رسیدن به بدنی جذاب خواهید بود! کدام یک از این نکات را اول امتحان می کنید؟

منبع : زیبابانو

درباره‌ی zibabanoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*