جمعه , 23 فوریه 2024

مقابله با ریزش مو و آسیب دیدگی مو ها

اگر با مو های خشک و آسیب دیده مشکل دارید، این نکات را بخوانید تا با آسیب و ریزش مو مقابله کنید! برخی معتقد اند مو های شما نشان دهنده ی وضعیت سلامت شما هستند، مسلماً همه ی ما می خواهیم مو هایی سالم، نرم و درخشان داشته باشیم! شکستگی، ریزش و آسیب دیدگی مو مشکلاتی شایع و نا امید کننده هستند اما به این معنی نیست که نمی توانیم هیچ کاری برای آن ها انجام دهیم! این توصیه ها را بخوانید تا با آسیب دیدگی مو مبارزه کنید و شرایط مو هایتان را بهبود دهید

1- پروتئین بخورید

پروتئین بخورید

مبارزه با آسیب و ریزش مو با آنچه می خوریم شروع می شود. اگر رژیم غذایی تان به میزان کافی پروتیئن و مواد مغذی دیگر نداشته باشد، موهایتان هرگز به سلامت کامل نخواهند رسید. مو های ما عمدتاً از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند و وقتی پروتیئن کافی مصرف نکنیم نتیجه ی آن ریزش مو و کم حجم شدن آن خواهد بود. پروتئین نه تنها مو ها را قوی می کند بلکه به آن ها آبرسانی کرده و آن ها را جوان نگه می دارد! در اینجا می توانید مطلبی که قبلا درباره 10 خوراکی مغذی برای مو ها نوشته ام؛ مطالعه کنید.

2- گرما را کاهش دهید

گرما را کاهش دهید

روشی دیگر برای کاهش آسیب دیدگی مو، کاهش مقدار گرمایی است که در طول روز مو ها در معرض آن قرار می گیرند. همه-ی ما اتوی صافی، اتوی فر، بیگودی داغ و سشوار را دوست داریم، اما این وسایل مو ها را خشک کرده و به آن ها آسیب می زنند! مقدار گرمایی را که به مو های خود می دهید کم کنید و همیشه از محافظ گرما استفاده کنید تا مانعی میان مو ها و حرارت ایجاد شود.

3- سیگار نکشید

سیگار نکشید

سیگار کشیدن می تواند آسیب های جدی به پوست بزند. از طرفی مطالعاتی که در نشریه ی درماتولوژی به چاپ رسیده دریافتند که رابطه ی معنا داری میان سیگار کشیدن و ریزش مو وجود دارد. برخی از مردم سیگار می کشند و هرگز در زندگی ریزش مو نداشته اند بنابراین به چیز های زیادی بستگی دارد. اما اگر تجربه ی ریزش مو داشته اید یا دارید ترک سیگار می تواند موثر باشد.

4- ملایم باشید

وقتی مراقبت های روزانه ی مو را انجام می دهید، مراقب باشید که چطور با مو ها رفتار می کنید. اگر مو هایتان شکننده هستند آن ها را محکم برس یا شانه نکنید، آن ها را سفت نبندید و مرتب نوک آن ها را کوتاه کنید تا مو خوره ها برطرف شوند. اگر معمولاً مو هایتان مثل من گره می خورند از اسپری گره زدایی و شانه ای با دندانه های پهن استفاده کنید و با حرکات کوتاه از پایین به بالا به آرامی مو را شانه بزنید.

5- از وسایل مناسب استفاده کنید

هنگام خرید وسایل مو انتخاب لوازم مناسب می تواند دشوار باشد چون تعداد آن ها بسیار زیاد است! استفاده از برس مناسب برای مو بسیار مهم است. استفاده از برس نامناسب مثل استفاده از برس سایه ی چشم برای زدن کرم پودر است! برای کاربرد های مختلف باید از شانه یا برس های متفاوت استفاده کنید. حتماً برچسب ها و راهنما های محصولات را بخوانید تا مطمئن شوید وسیله ی مناسبی برای مو های خود یا مدلی که می خواهید به آن ها بدهید انتخاب می کنید.

6- از استرس دوری کنید

 از استرس دوری کنید

استرس می تواند باعث مشکلات زیادی شود. می دانم که نمی توانیم استرس نداشته باشیم و طوری رفتار کنیم که انگار هیچ نگرانی ای در دنیا نداریم، اما می توانیم اثرات آن را بر خود کنترل کنیم. وقتی دچار استرس می شویم، تعادل هورمون ها به هم می ریزد که می تواند منجر به ریزش مو شود. راه هایی برای کم کردن میزان استرس در زندگی روزمره پیدا کنید. فعالیت هایی مثل ورزش، نوشتن یادداشت های روزانه یا درد دل با دوستان می توانند استرس را کاهش دهند.

7- از محصولات طبیعی استفاده کنید

توصیه ی دیگر برای جلوگیری از آسیب و ریزش مو استفاده از محصولات مراقبت از موی طبیعی است. برخی افراد از روش «بی شامپو» استفاده می کنند و مو های خود را بدون شامپو ها و نرم کننده های معمول می شویند تا از آسیب بیشتر پیشگیری کنند یا صرفاً از مواد غیر مصنوعی برای مو استفاده کنند. اگر نمی خواهید تا این حد پیش بروید، از محصولات مراقبت از موی طبیعی که سولفات ندارند استفاده کنید. ممکن است کمی طول بکشد که به آن عادت کنید اما به زودی مو هایتان بهبود خواهند یافت چراکه دیگر مو و پوست سر تان با مواد شیمیایی آسیب زا تماس ندارند.

8- مو ها را باز بگذارید

جمع کردن مو ها به شکل دم اسبی، تابیدن و بافتن یا پشت سر گلوله کردن مو به مدت طولانی می تواند باعث شکستگی و آسیب به آن ها شود. هر وقت برایتان ممکن است، مو ها را شل و طبیعی بدون هیچ پیچش یا سنجاق و گیره ای رها کنید. همانطور که نباید مرتب از لوازم حرارتی روی مو ها استفاده کنید، نباید دائماً آن ها را سفت ببندید تا فرصت استراحت داشته باشند.

9- مرطوب کنید

در آخر اگر می خواهید با شکستگی، آسیب و ریزش مو مقابله کنید، باید مو ها را مرطوب نگه دارید! هفته ای یک بار نرم-کننده ی عمیق به مو ها بزنید و از محصولات مرطوب کننده و ملایم برای مو ها استفاده کنید. مطمئن شوید محصولاتی که استفاده می کنید برای موی خشک، آسیب دیده یا نازک طراحی شده اند. اگر می خواهید در مورد ماسک های مو یا نرم کننده-های عمیق بیشتر بدانید، AWS را چک کنید تا ایده ها و دستورالعمل های جدید بگیرید!

اگر مو هایتان آنقدر که می خواهید سلامت نیستند نگران نباشید! روش هایی ساده و موثر برای بهبود سلامت مو ها وجود دارد؛ فقط به کمی حوصله و زمان نیاز دارید! آیا توصیه ای برای مراقبت از مو دارید که با ما در میان بگذارید؟

منبع : زیبابانو

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*