سه شنبه , 27 فوریه 2024

چگونه ناخن های قوی و سالم در زمستان داشته باشیم

سرمای فصلی می تواند پوستتان را شدیداً خشک کند، پس با این 8 توصیه برای ناخن های قوی و زیبا در زمستان، دست های خود را از هوای سرد و خشن محافظت کنید. با وجود سرمای زمستان جذاب و قوی نگه داشتن ناخن ها در طول فصل کاری دشوار خواهد بود. وقتی دمای هوا پایین می آید می تواند باعث خشکی و سستی ناخن و نهایتاً شکستگی یا عفونت شود. با این 8 نکته سلامتی را به ناخن های خود بازگردانید

1- مرتب مرطوب کننده بزنید

مرتب مرطوب کننده به ناخن ها بزنید

دست های آب رسانی شده، دست های سالم هستند و در زمستان برای داشتن پوست و ناخن قوی و سالم هیچ چیز بهتر از مرطوب کننده ی روزانه نیست. در این فصل پوست و ناخن خشک، ترک خورده و خشن می شوند و استفاده ی منظم از مرطوب کننده نه تنها از پوست بلکه از ناخن های شما هم محافظت می کند و با تغذیه نمودن آن ها را سالم و قوی نگه می دارد. هر بار که به دست های خود کرم می زنید، حتما مقداری هم به پوست و بستر ناخن بمالید و آن ها را خوب تغذیه و آب رسانی کنید.

2- آب بیشتری بنوشید

هوای زمستان و گرمای درون خانه ترکیبی است که می تواند باعث خشکی پوست شود و تمام رطوبت آن را بگیرد. وقتی ناخن ها رطوبت مورد نیاز خود را از دست می دهند به صورت طبیعی خشک و ضعیف شده و به آسانی آسیب می بینند. برای جلویگری از این عارضه در زمستان باید آب بدن خود را به خوبی حفظ کنید و بهترین راه برای این کار نوشیدن آب بیشتر است. پزشکان توصیه می کنند روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید تا در طول روز بدن به خوبی آبرسانی شود.

3- پوست اطراف ناخن را ماساژ دهید

ماساژ دادن ناخن ها و پوست اطراف آن ها (کوتیکول) اهمیت زیادی دارد. خود را عادت دهید که روزانه به ناخن ها و پوست اطراف آن ها وازلین بزنید یا چند قطره روغن ناخن اضافه کنید تا ناخن ها تقویت شده و از آسیب بیشتر جلوگیری شود. فراموش نکنید که کشیدن پوست اطراف ناخن و کندن آن می تواند باعث عفونت و آسیب به سلامتی ناخن شود.

4- مدتی لاک ناخن نزنید

مدتی لاک نزنید و مانیکور روزانه انجام ندهید تا ناخن ها فضا و زمانی برای استراحت داشته باشند. بعضی لاک ها حاوی مواد شیمیایی مثل آستون و فرمالدئید هستند که لایه ی پروتئین طبیعی ناخن را که از ناخن محافظت می کند فرسوده می کنند. بیش از حد لاک زدن به ناخن ها همچنین باعث بدرنگ شدن آن ها شده و رنگ زرد بد منظره ای روی آن ها باقی می گذارد.

5- پروتیئن بخورید

وقتی توصیه های دیگر کارساز نمی شوند، رژیم غذایی خود را بهبود دهید. یک رژیم غذایی غنی از پروتیئن باعث می شود ناخن مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند و سالم و قوی بماند. از آنجا که ناخن ها از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند، مصرف منابع سرشار از پروتئین برای سالم و قوی ماندن آن ها اهمیت زیادی دارد. منابع غنی پروتئین مثل عدس، لوبیا، تخم مرغ، مرغ و جو برای حفظ سلامت و استحکام ناخن ها در زمستان ضروری هستند.

6- دستکش بپوشید

در زمستان، پوشیدن دستکش نه تنها دستان تان را از سرمای شدید و محیط طبیعی حفظ می کند، بلکه جلوی خشکی بیش از حد ناخن ها را نیز می گیرد. گرما و حرارتی که با پوشیدن دستکش در طول زمستان تولید می شود، پوست را صاف و نرم کرده که برای ناخن ها هم بسیار مفید خواهد بود. پوشیدن دستکش در خانه هم کمک می کند هنگام ظرف شستن یا انجام کار ها از ناخن ها محافظت شود. تماس بیش از حد با آب و مواد شوینده ناخن ها را خشک، آسیب پذیر و شکننده می کند.

7- از لاک پاک کن با آستون استفاده نکنید

از لاک پاک کن با آستون استفاده نکنید

از لاک پاکن های حاوی آستون یا فرمالدئید استفاده نکنید چون برای ناخن بسیار خشن هستند و باعث خشکی و شکنندگی آن می شوند. به جای آن ها از پاک کننده های حاوی استات برای تمیز کردن ناخن استفاده کنید تا ناخن هایی زیبا، با رطوبت و شاداب داشته باشید. با تغییر این مورد کوچک در عادات زیبایی در بلند مدت ناخن هایی قوی تر و سالم تر خواهید داشت.

8- درست سوهان بزنید

سوهان زدن غلط به ناخن ها باعث مشکلات زیادی می شود و البته بسیار هم دردناک است. برای حفظ ناخن ها به سالم ترین و قوی ترین شکل ممکن در زمستان، همیشه آن را در یک جهت سوهان بزنید نه با حرکت عقب و جلو چون این کار باعث شکستگی، لایه لایه شدن و آسیب بیشتر به سلامت ناخن ها می شود. به یاد داشته باشید که ناخن های خیس آسان تر می شکنند پس بلافاصله بعد از حمام یا خیساندن ناخن ها سوهان نزنید. همیشه از یک سوهان ناخن نرم و منعطف استفاده کنید نه سوهان های فلزی چون برای ناخن بسیار خشن هستند.

وقتی زمستان از راه می رسد، با این 8 نکته ناخن ها را تقویت و بازسازی کنید و آن ها را از سرما محافظت نمایید. اجازه ندهید ناخن ها قربانی سرمای زمستان شوند، به آن ها محبت و توجه بیشتری کنید تا تمام فصل سالم و قوی بمانند. توصیه های شما برای مراقبت از ناخن در زمستان چیست؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : زیبابانو

یک نظر

  1. خوردن میوهای که ویتامین aدارن و سرشار از اب هستند خیلی تاثیر گذار در خشک شدن پوست میشود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*